Ana sayfa » Polikarbon Nedir ?

Polikarbon Nedir ?

Polikarbon Nedir?

İnşaat sektöründe envai çeşit ürün kullanılmaktadır. Kullanılan her ürünün farklı bir amacı olmakta ve bu ürünlerin, materyallerin yardımı ile yapılar daha dayanıklı hale getirilmektedir. Bu tür yapılarda Polikarbon da sıklıkla kullanılmakta olan bir materyaldir. ‘Polikarbon nedir?’ sorusuna cevap olarak; polikarbon, polikarbonatın da kullanılması ile oluşturulan bir yapı ekipmanıdır. Daha çok güneşin geçirilmesi amacı ile kullanılan ürün, farklı alanlarda değişik görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır.

 

Polikarbon güneşten en iyi şekilde faydalanabilmeyi mümkün kılmaktadır. Rahatsız edici derecede güneş ışığını yansıtmamakla birlikte, ihtiyaç duyulan miktarın tamamını yansıtmaktadır. Ürünün reçinesinin sağlamlığı ve dayanıklılığı sayesinde polikarbon ürünler son derece dayanıklıdır. Bu yönü ile birbirinden farklı alanlarda ve mekanlarda sıklıkla kullanılabilmektedir. Akrilik ve cam modellerine göre polikarbon son derece hafif bir üründür. Bükülebilme ve şekil değiştirme özellikle sayesinde farklı mimarilerde polikarbonlar kullanılabilmektedir. Güneş ışınlarını geçirmesine rağmen, ultraviyole ışınların geçişine izin vermemektedir. Dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlü olarak kullanılabilmektedir.

 Polikarbon Nerelerde Kullanılır?

 

Polikarbonat levhalar, alıcının isteği doğrultusunda çeşitli şekillerde üretilebilmektedir. Renk, kalınlık ve boyutun istek doğrultusunda kolaylıkla değiştirilebilmesi sayesinde son derece kullanışlı bir ürün haline gelmektedir. Tek cidarlı veyahut da iki cidarlı olarak satın alınabilen ürün, farklı mekanlarda kullanılmaya oldukça el verişlidir.

Bol güneşli günlerde kullanılmakta olan güneş gözlüklerinde polikarbonat ve polikarbon malzemelerden faydalanılmaktadır. Sadece güneş gözlüklerinde değil, çoğu gözlük modellerinin camları bu malzemeler yardımı ile oluşturulmaktadır. Ürünün bu özelliğine ek olarak laboratuvarlarda sıklıkla kullanılmakta olan ürün evlerde de kullanılabilmektedir. Kırılmama özelliği sayesinde çoğu inşaatta da kullanılabilmektedir.

Polikarbonlar estetik görünüm için kış bahçelerinde, teraslarda ve verandalarda kullanılabilmektedir. Evin oldukça çeşitli bölümlerinde kullanılması sayesinde ürün psikolojik olarak daha da estetik bir görünüme sahip olmaya başlamıştır. Diğer kullanım alanlarından farklı olarak yüzme havuzlarında da kullanılabilmektedir. Yüksek ve geniş binalar arasına oluşturulmakta olan geçiş tünelleri polikarbon madde ile yapılabilmektedir. Bankaların veyahut da farklı şirketlerin giriş veya çıkış bölümleri polikarbon ile dizayn edilerek, mekana şık bir görünüm kazandırılabilmektedir. İş yerleri ve evlerin haricinde araç park yerleri, otobüs durakları gibi alanlarda da polikarbon malzemeler tercih edilebilmektedir.